piątek, 8 lipca 2016

Czym zastąpić mąkę pszenną?

Pszenica to zdaniem wielu najgorsze zboże naszych czasów. Zawiera najwięcej glutenu ze wszystkich zbóż, a oprócz tego jest najmniej wartościowa. Nie wspominam już nawet o tym, że współczesna pszenica zwyczajna od dawnych płaskurki i samopszy (tak, tak - orkisz wcale nie jest taki "stary" jak się nam wszystkim wydaje) różni się nie tylko wyglądem ale także wartościami odżywczymi.
Czym więc zastąpić mąkę pszenną w codziennym życiu? Oto lista propozycji, z których możecie skorzystać w dbaniu o swoje zdrowie:

Czym zastąpić mąkę pszenną?


1. Mąka z amarantusa
Świetna do wypieków i naleśników :) Zazwyczaj mieszam ją z innymi mąkami np. z ciecierzycową. Jest bezglutenowa i wartościowa - zawiera sporo białka, wapnia i magnezu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ma jednak specyficzny smak i chociaż mi odpowiada to mój Małż zawsze jak jej użyję mówi "o! Znowu zrobiłaś ciasto z próchnicą?" ;) Dobrze jest wiedzieć, że ta mąka przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi :)

2. Mąka z ciecierzycy
Również świetnie się nadaje na naleśniki oraz do wypieków. Nawet użyta samodzielnie daje dobrą konsystencję ciasta (delikatnie cięższą ale dobrze się piecze). Jest żółta i nadaje ciastu też taki kolor. Smakuje ciecierzycą ale jeszcze nie spotkałam się z tym, aby komuś to przeszkadzało. Zawiera sporo białka i minerałów, a także witaminy z grupy B.

3. Mąka migdałowa
Absolutnie cudowna w smaku i zapachu. Ciasteczka z tej mąki są absolutnie fantastyczne (panierka też)! Jest bezglutenowa i bardzo zdrowa. Zawiera sporo witaminy E i białka roślinnego. Jest bezglutenowa i ma niski indeks glikemiczny. Jedyną jej wadą jest wysoka cena i to, że jest dość ciężka.

4. Mąka orzechowa (z orzechów ziemnych)
Świetne rozwiązanie do wypieku ciasteczek i babeczek. Wypieki będą cięższe lecz bardzo smaczne. Można z niej również zrobić panierkę do mięs nadając im smaczny orzechowy smak. Ma sporo białka, fosforu i wapnia, przez co jest świetna dla wszystkich osób, które intensywnie ćwiczą.

5. Mąka z orzechów laskowych lub włoskich
Zawierają sporo witaminy E i witamin z grupy B oraz magnezu, fosforu i potasu. Mąki te fantastycznie się sprawdzają jako dodatek do ciast lub posypka ale także, jak mąka z orzechów ziemnych, jako panierka do mięs i warzyw.

6. Mąka jaglana
Świetna do zagęszczania zup i sosów, ponieważ nie tworzy grudek. Ma charakterystyczny, gorzkawy smak, dlatego przy wypiekach i naleśnikach warto ją wymieszać z inną mąką. Zawiera między innymi dużo witamin z grupy B (B1, B2, B6) oraz sporo żelaza i miedzi. Ma właściwości wysuszające, dzięki czemu polecam ją stosować w zwiększonych ilościach np. przy katarze.
Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz żelaza i miedzi.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/kasza-jaglana-wlasciwosci-lecznicze-wartosci-odzywcze_41234.html

7. Mąka ryżowa
Jest bardzo bogata w skrobię, przez co jest bardzo kleista. Nadaje się do deserów i jako dodatek do ciast. Do naleśników często stosuję ją jako dodatek do innych mąk, bo uelastycznia ciasto. W przemyśle stosuje się ją do wyrobu makaronów i ciasta ryżowego (np do spring rolls).

8. Mąka z ryżu brązowego
Ma podobne właściwości, co "zwykła" ryżowa, jednak zawiera więcej składników mineralnych i jest odrobinę mniej kleista. Moim zdaniem lepiej się nadaje do ciast.

9. Mąka kukurydziana
Jest popularna i tania. Zawiera sporo błonnika,  witaminy (A, E i z grupy B) oraz potas i magnez. Nadaje się dobrze do wypieku chleba ciast ale trzeba pamiętać, że jest dość "sucha" i ciasta robione tylko z tej mąki warto czymś nasączyć (jak np. to ciasto truskawkowe) lub dodać krem. Jest świetna na naleśniki, nachosy i tortillę, a także do zagęszczania zup i sosów czy jako panierka.

10. Mąka ziemniaczana
Jest to bardzo popularna mąka. Zawiera dużo skrobi, przez co często nazywana jest skrobią ziemniaczaną. Jest mocno kleista. Nadaje się do wszelkich klusek, kopytek czy pyz. Polecam bardzo kisiel z tej mąki. W ciastach mąka ziemniaczana sprawia, że stają się bardziej zbite i wilgotne.

11. Mąka z tapioki
Ma bardzo podobne właściwości do mąki ziemniaczanej, chociaż moim zdaniem jest ona delikatniejsza. Zawiera bardzo mało białka (głównie węglowodany) i sporo skrobi. Kulki z tapioki są używane do jednego z moich ulubionych napojów - Bubble Tea. 

12. Mąka jęczmienna
Niestety zawiera gluten lecz dobrze nadaje się do ciast (jest nieco "cięższa" niż mąka pszenna ale po zmieszaniu np. z mąką kukurydzianą jest ok) i naleśników. Zawiera sporo błonnika i witaminy B3.

13. Mąka owsiana
Zawiera gluten w małej ilości, chociaż są na rynku dostępne jej bezglutenowe wersje. Zawiera sporo błonnika (dobra przy odchudzaniu), a także jest bogata w żelazo, wapń, witaminy z grupy B i nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest dość ciężka ale wspaniale wzbogaci smak chleba czy placków. Polecam ją do wypieku kruchych ciasteczek.

14. Mąka gryczana
Jest bezglutenowa i bogata w minerały (szczególnie w potas, magnez, fosfor i żelazo - idealna dla sportowców), witaminy z grupy B oraz... przeciwutleniacze! Jej bogactwo niezbędnych dla nas aminokwasów sprawia, że wspaniale wpływa na nasz organizm. Ostatnio odkryłam, że połączenie pół/pół tej mąki z kukurydzianą daje wspaniałe ciasto na naleśniki. Ma charakterystyczny posmak lecz nie jest on bardzo intensywny. Do ciast nadaje się w zastępstwie mąki krupczatki.

15. Mąka żytnia
Zawiera gluten lecz w mniejszej ilości niż mąka pszenna. Jest nieco zdrowsza i wspaniale zastępuje mąkę pszenną. Ma różne rodzaje (stopnie zmielenia): od białej przez pytlową, sitkową aż do razowej. Polecam do wypieków, jeżeli ktoś nie ma uczulenia na gluten, a chce zastąpić mąkę pszenną czymś nieco zdrowszym.

16. Mąka kasztanowa
 Jest to mąka typowo węglowodanowa. Jest również bezglutenowa i zawiera między innymi antyoksydanty, witaminy z grupy B i kwas foliowy. Ma konsystencję bardzo podobną do "tradycyjnej" mąki pszennej, jednak nie wyrasta tak dobrze (brak glutenu). Jest słodkawa i ma orzechowy posmak. Pyszna do ciast i ciasteczek. Słyszałam, że dobrze się z niej robi również pierogi.

17. Mąka kokosowa
Ostatnimi czasy jest swego rodzaje mania produktów kokosowych. Kokos jest ciekawą i zdrową rośliną ale nie przeceniałabym jego właściwości prozdrowotnych w porównaniu do innych roślin (wiem, wiem - jest to obecnie bardzo kontrowersyjne stwierdzenie). Mąka ta jest bezglutenowa i zawiera dużo białka i zdrowych tłuszczy przez co jest dobra dla diabetyków i celiaków. Zawiera też sporo błonnika (dobra przy odchudzaniu). Warto ją trzymać w szczelnym pojemniku oraz do ciast przy jej użyciu dodać więcej składników mokrych, ponieważ mąka kokosowa znacznie bardziej chłonie wodę niż pszenna.

18. Mąka sojowa
Jak wiele z wymienionych tutaj mąk, ta również jest bezglutenowa. Nadaje się do ciast i ciasteczek. Ma lekko orzechowy posmak. Nadaje się jako zastępnik jajek (skleja ciasto). Ze względu na zawartość fitoestrogenów w nieprzetworzonych produktach sojowych ja osobiście staram się unikać tej mąki.

19. Mąka grochowa i fasolowa
Jest to mąka wysokobiałkowa i bezglutenowa. Zawiera witaminy z grupy B oraz błonnik. Jest silnie sklejająca, więc również może służyć jako zastępnik jajka (ja stosuję w plackach taki przelicznik: 1 czubata łyżka mąki = 1 jajko). Świetna do zagęszczania zup i sosów :)


Mam nadzieję, że powyższe informacje bardzo Wam pomogą we własnych wypiekach.



Smacznego!

25 komentarzy:

  1. Warto przeczytać i zacząć szukać takich mąk i co ważne by surowce były z ekologicznych upraw. A co to firm produkujących takie mąki to jeśli ktoś zna ma sprawdzone i stosuje to chętnie się dowiem. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiadomo, że ekologiczne lepsze. Zazwyczaj są to małe wytwórnie i szczerze mówiąc nie pamiętam jakich firm mam obecnie mąki, ponieważ kupuję różne i przesypuję je od razu do pojemników. Jak tylko będę robić zakupy, to dam znać, jakich firm kupuję :)

      Usuń
  2. Ja na co dzień używam mąki pszennej pełnoziarnistej albo żytniej pełnoziarnistej, ale od kilku lat dodaję do wypieków także amarantusową, posiadam w kuchennej szafce także kukurydzianą oraz jęczmienną. Od pewnego czasu napalam się na kasztanową - muszę wypróbować :D

    OdpowiedzUsuń
  3. o kurczę! Ja nie wiedziałam, że tych mąk jest aż tyle! O ile owsiane, ryżowe i tym podobne są mi znane, to już migdałowa czy orzechowa mnie zaskoczyły :) Ale domyślam się, że ich ceny są powalające

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Migdałowa jest jedną z droższych. Orzechowa jest już trochę tańsza. Ale nie używamy przecież całego kilograma na raz, więc można popróbować :)

      Usuń
  4. Bardzo przydatny wpis. Nigdy bym nie pomyślała, ze tak dużo jest zamienników!

    OdpowiedzUsuń
  5. U nas mąka orkiszowa świetnie się sprawdza :-)) Wiele cennych wskazówek ! Dzięki!!

    OdpowiedzUsuń
  6. A ja mam problem z naleśnikami :( jeśli nie użyje pszennej mąki to albo się rozpadają, albo wychodzą grube i twarde.. może macie jakis sprawdzony przepis z użyciem tych zdrowych mąk? ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio odkryłam, że naleśniki z mąki kukurydzianej i gryczanej (50/50) wychodzą mi najlepsze. Z tym, że muszą być smażone na tłuszczu, bo inaczej nie chcą się zwijać.

      Usuń
    2. Ja mieszam mąkę z tapioki z ryżową i wychodzą takie "gibkie" jak z pszennej

      Usuń
  7. A nie wychodzą Ci gumowate? Muszę wypróbować to połączenie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. O! Dzięki za tę ściągawkę! My też próbujemy różnych mąk. I nawet nie chodzi o gluten tylko wzbogacenie diety. Lubię owsianą, przepyszne racuchy na niej wychodzą.

    OdpowiedzUsuń
  9. Dzień dobry, mam pytanko do osoby sporządzającej wykaz mąk i ich opis
    Czemu niektóre mąki opisane są,że zawierają gluten, inne, że go nie zawierają a spora część nie ma podanej tej informacji w ogóle ? Czy to znaczy, że mogą zawierać gluten czy może jeszcze coś innego...?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy niektórych uznałam tą informację za oczywistą lecz w najbliższym czasie dodam tą informację. Trzeba jednak też pamiętać, iż każda mąka może być zanieczyszczona glutenem ze względu na proces produkcyjny.

      Usuń
  10. Która z tych mąk najlepiej nadaje się na to by zrobić gofry w gofronnicy ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mam gofrownicy lecz stawiałabym na kukurydzianą i ciecierzycową:)

      Usuń
  11. Bardzo przydatne zestawienie. Dodałabym - że mąki takie można samemu przyrządzić za pomocą dobrego młynka

    OdpowiedzUsuń
  12. Ostatnio zaczęłam obserwować u siebie objawy mogące wskazywać na nietolerancję glutenu. Teraz czytam o testach na nietolerancję i zamierzam wybrać się w najbliższym czasie. Jednak już rozglądam się za przepisami i wskazówkami czym zastąpić gluten. Twój blog jest bardzo dla mnie pomocny. Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Najlepiej samemu zrobic przemial kupic mlynek

    OdpowiedzUsuń
  14. Witam jednak sa osoby ktorym przeszkadza smak maki z cieciorki tak jak i maki jaglanej i gryczanej i tu robi sie problem bo to zamienniki ktore sa bardziej lepki i lepiej z nich wychodza wypieki i dlatego trzeba bardziej kombinowac z mieszankami pomocna jest tu tez maka kokosowa skrobia kukurydziana i ziemniaczana oraz tapioka

    OdpowiedzUsuń
  15. A jesli chodzi o nalesniki z maki ryzowej i skrobi ziemniaczanej lub tapioki trzeba uzyc proporcji trzy czesci ryzowej i jedna skrobi ziemniaczanej kukurydzianej lub tapioki wychodza wtedy najbardziej podobne do tradycyjnych pszennych

    OdpowiedzUsuń